ST44-1113
ST44-1113
Sebastian Starek 10.09.2017 | Stare Juchy
ST44-1113 ze składem pociągu TMS 114164/5 relacji Koluszki - Kuźnica Białostocka zatrzymuje się na stacji kolejowej w Starych Juchach, gdzie będzie oczekiwał na wolny szlak i dalszą jazdę w kierunku Ełku.
Z dniem 13 marca 2022 roku stacja kolejowa w Starych Juchach została zamknięta dla planowego ruchu pociągów w związku ze zbliżającą się modernizacją i elektryfikacją linii kolejowej nr 38 między Ełkiem, a Korszami. Etap pierwszy prac obejmie odcinek między Ełkiem, a Giżyckiem, w związku z czym pośredniczące między tymi stacjami posterunki w Starych Juchach i Wydminach uległy zamknięciu. Zarówno pociągi towarowe jak i część pociągów pasażerskich zostały przetrasowane na drogę objazdową przez Pisz i Szczytno. Dojazd do Giżycka możliwy jest tylko od strony Korsz, a pociągi dojeżdżające na tę stację kończą tam swój bieg. Wśród tych pociągów są dwa pociągi IC, w tym jeden nowo uruchomiony od wejścia marcowej korekty rozkładu jazdy pociągów - IC „Niegocin” z/do Gdyni.
Zarówno dla mnie jak i wielu innych miłośników mazurskich linii kolejowych jest to dość nostalgiczny moment. Na tej niezwykle klimatycznej stacji tuż przy cichej i spokojnej wsi położonej w krainie tysiąca jezior rozpoczynał się i kończył nie jeden wyjazd na zdjęcia – czasami spontaniczne, a nie raz i zaplanowane na wiele dni z noclegiem tuż obok stacji. Niestety wszystko ma swój koniec. Modernizacja linii nr 38 była odwlekana wystarczająco długo, a brak elektryfikacji niósł za sobą wiele niedogodności jak choćby wymuszone zmiany trakcji, czy problemy w zapewnieniu odpowiedniego taboru spalinowego do obsługi pociągów.
Stacja kolejowa w Starych Juchach w swojej klasycznej postaci pozostanie niedługo już tylko wspomnieniem. Każde zrobione zdjęcie, każdy nakręcony film stanie się jeszcze cenniejszą pamiątką. W takich chwilach można przekonać się, że wszystkie wizyty w takich miejscach są warte zachodu i poświęceń. Teraz pozostaną nam już tylko zdjęcia, filmy i wspomnienia.

Dodano: 13.03.2022 16:01

Inne w Kategorii ST44 / M62 / M62M
Komentarze
Szymon Suliński 13.03.2022 22:37
Przyjemnie się czyta Twoje konstruktywne i rzeczowe opisy. Zgadzam się w pełni, że stacja Stare Juchy cechowała się wspaniałym klimatem który przechodzi właśnie do historii...Wielka szkoda, że modernizacja całkowicie zmieni to miejsce ale fakt, że była ona bardzo potrzebna jest nie do podważenia...Oby tylko przełożyła się na zwiększenie liczby pociągów zarówno pasażerskich jak i towarowych...Na pocieszenie można powiedzieć, że widok np. Byka z towarem też może być ciekawy. Fotka jak zawsze świetna +
Melina 14.03.2022 17:06
Postępu nie zatrzymamy, a na elektryfikację 38-ki czas najwyższy był już kilkadziesiąt lat temu. Pod drutem też może być ciekawie, wszak to piękne Mazury. Niektórym będzie na pewno trudniej ;) No i tymczasowo otworzyły się nowe możliwości - równie malownicza a mniej oklepana 219-ka.
Tagi
ST44ST44-1113PKP_CargoGagarGagarinIwanDziad14D40D29-38Stare_Juchyobjazdywarmińsko-mazurskietowarowylato
Mapa

RSS Feed: ST44-1113 (Komentarzy)