Nowe życie kamiennogórskiego dworca
Nowe życie kamiennogórskiego dworca
Maciej Mikołajczak 02.09.2018 | Kamienna Góra
Motoraczek GWTR jeżdżący dla Kolei Dolnośląskich stoi wygaszony przy peronie 1 stacji kolejowej Kamienna Góra w oczekiwaniu na odjazd do Trutnova z popołudniowym kursem. Skład właśnie czeka na ZKA która przyjedzie z Sędzisławia, po czym ruszy z popołudniowym kursem do Trutnova przez Lubawkę.

Teraz wyjaśnię co miałem na myśli stosując taki tytuł zdjęcia. 28 lutego 2020 r. uczestniczyłem w spotkaniu, którego głównym tematem była problematyka remontu i modernizacji zabytkowego budynku dworca kolejowego w Kamiennej Górze. Na to spotkanie zostaliśmy zaproszeni wraz z Krzyśkiem Kociołkiem przez pana Przemysława Babczyńskiego – Dyrektora i Pełnomocnika Zarządu spółki PKP S.A. ds. Obrotu i Zarządzania Nieruchomościami. Kilka dni temu burmistrz Kamiennej Góry pan Janusz Chodasewicz po rozmowach w Warszawie z prezesem PKP S.A. ogłosił podczas konferencji prasowej, że kamiennogórski dworzec zostanie wyremontowany i zakwalifikował się do Programu Inwestycji Dworcowych. Osobiście dziękował mi i Krzyśkowi za nasze prowadzone od kilku lat intensywne działania w sprawie remontu tego dworca, podkreślając nasze zasługi.

Aktualnie widoczna na zdjęciu zabytkowa wiata peronowa należąca do PKP PLK jest już remontowana (gdzie również w tej sprawie działaliśmy), natomiast na remont zabytkowego budynku dworca w Kamiennej Górze przyjdzie jeszcze chwilę poczekać. Niemniej jednak cieszę się, że ten niezwykle cenny zabytek i jeden z najładniejszych dworców kolejowych na Dolnym Śląsku zostanie wyremontowany. Moja radość jest tym większa, że przez ponad 3 lata osobiście o to intensywnie walczyłem "bombardując" pismami PKP S.A. i wszelakie urzędy, jak to ujął burmistrz Chodasewicz w swojej wypowiedzi ;)

Wypowiedź burmistrza Kamiennej Góry dot. remontu zabytkowego budynku dworca kolejowego w Kamiennej Górze

Dodano: 07.03.2020 22:45

Inne w Kategorii 810
Komentarze
Cody 07.03.2020 23:51
Gratulacje! Mam nadzieję, że z zachowaniem historycznego charakteru ;)
Maciej Mikołajczak 08.03.2020 11:15
Dzięki! Oczywiście, że tak :) W końcu dworzec i wiata w Kamiennej Górze są zabytkami wpisanymi do rejestru zabytków. Osobiście zadbamy i przypilnujemy wraz z Konserwatorem Zabytków żeby PLK (w przypadku wiaty) i PKP S.A. (w przypadku budynku dworca) czegoś tutaj nie spaprały. Najważniejsze, że wreszcie będą wyremontowane. Warto dodać, że dworzec ma już 150 lat i jego charakter nic się nie zmienił od momentu powstania. Wiata jest troszkę młodsza (wcześniej na peronie była mniejsza wiata jeszcze w XIX w.).
Drago 08.03.2020 12:28
To ci Macieju teraz powiem, że śmiało zacznij działać na rzecz stworzenia regionalnego muzeum kolejnictwa. Sam wiesz, że fajnych zdjęć historycznych masz w zanadrzu, a i pamiątki kolejowe można kolekcjonować i stworzyć jakąś sale tradycji. A, że czeski motorak też dojeżdża do KG, to idealne miejsce na taką inicjatywę.
Pracując już 8 lat w PKP Cargo, w końcu mam realne możliwości tworzenia tego samego w Legnicy. Do tego mam ludzi, którym też zaczyna na tym zależeć i miejmy nadzieje może wspólnie z KD stworzymy coś w Legnicy na bazie muzea historii kolei.
Jest już odnowiony Ty2-540, jest semafor kształtowy z Rudnej Gwizdanów, a i niespodzianek nie koniec. Ale o nich może bliżej ich realizacji :)
Maciej Mikołajczak 08.03.2020 13:24
@Łukasz dzięki, to naprawdę świetny pomysł! Myślałem o tym, by zrobić coś w tym stylu w części poczekalni w Kamiennej Górze. Przedstawimy ten pomysł PKP S.A. i Urzędowi Miasta Kamienna Góra by coś takiego tam stworzyć, może pomysł się przyjmie. Aktualnie będziemy się starać o postawienie małej tablicy w Sędzisławiu upamiętniającej 150-lecie linii kolejowej Sędzisław - Kamienna Góra - Lubawka. Niestety dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu z PKP PLK p. Dariusz Kolubka olał w tej sprawie Krzyśka, który się tym zajmuje, więc może uda się coś takiego ze środków własnych zrealizować. W przyszłości chcemy również by pojawiła się tam na peronie figurka św. Katarzyny, patronki kolejarzy.

Wasze działania w Legnicy obserwuję od jakiegoś czasu i to się bardzo chwali! Cieszy mnie niezmiernie, że uratujecie choć trochę maszyn i sprzętu od zapomnienia i gnicia w krzakach, albo co gorsza - od palnika i pocięcia na żyletki. Zwłaszcza, że wiem ile to godzin ciężkiej pracy Was kosztuje. Sam z resztą poświęciłem tysiące godzin swojego wolnego czasu na pisanie pism, maili, telefony, jeżdżenie na spotkania, latanie do drukarni i na pocztę z pismami, ciągłe jeżdżenie na kontrole i doglądanie "mojego podwórka", a i własnych pieniędzy poszło na to mnóstwo w ciągu kilku lat - pism poszły setki (dosłownie), a każdy list polecony, priorytetowy, za potwierdzeniem odbioru kosztuje prawie 12 zł...

Co do takich pamiątek kolejowych to chcemy namówić burmistrza KG i wójta gminy KG aby zrobić jakieś tablice turystyczne przy ścieżce rowerowej biegnącej w śladzie dawnej linii do Krzeszowa informujące o historii tej linii kolejowej. Poza tym tuż przy ul. Jeleniogórskiej (DK5) tuż przed przejazdem kolejowym był semafor wjazdowy do stacji w Kamiennej. Tutaj mam pomysł, aby namówić miasto żeby pozyskali taki semafor od PLK, która akurat gdzieś je wycina i żeby ponownie go postawić w tym miejscu, w formie atrakcji turystycznej dot. tej ścieżki i jako taki swoisty pomnik historii. Koszta nieduże, a efekt będzie naprawdę ciekawy. Poza tym chcemy by miasto Kamienna Góra i gmina wiejska KG nawiązały współpracę z Kolejami Dolnośląskimi w celu promowania tej ścieżki rowerowej i zabytków w okolicy, np. bazyliki w Krzeszowie. Mam tu na myśli promowanie tego kierunku wycieczek w KD rowerowych, że wsiadamy sobie z rowerem do Impulsa we Wrocku, przesiadka na motoraka w Sędzisławiu i z Kamiennej jedziemy ze stacji ścieżką rowerową w śladzie dawnej linii kolejowej do Krzeszowa zwiedzić bazylikę. Potem można jeszcze jechać do Chełmska i zwiedzić słynne Domki Tkaczy, wpaść do Cafe u Apostoła na pyszne ciasto Bombę Apostołów i kawę, a następnie drogą/szlakiem przez las do Lubawki rowerem i w pociąg powrotny. Można w ciągu jednego dnia mieć świetną wycieczkę i sporo zwiedzić bez jakiegoś szczególnego wysiłku :)
Krzakozaur 13.03.2020 22:22
Przeczytałem, duży plus za inicjatywę.
Kacper Motoraczek 01.03.2021 12:01
Bardzo ładna sceneria +
Tagi
810810_543-9Kamienna_GóraD29-299dolnośląskiejesieńosobowymiędzynarodowyKoleje_DolnośląskieKDGW_Train_RegioGWTR2540566260SRJP_247043D26motorakŠukafon
Mapa

RSS Feed: Nowe życie kamiennogórskiego dworca (Komentarzy)