Zmiany na pograniczu polsko - czeskim
Zmiany na pograniczu polsko - czeskim
Maciej Mikołajczak 03.05.2018 | Lubawka
W tym roku zaszły duże zmiany w obsłudze połączeń sezonowych do Trutnova. Zamiast polskich SA134 jeżdżą czeskie 810tki GWTR, jest też więcej połączeń, nieco inne godziny kursowania i niestety na odcinku Sędzisław - Kamienna Góra obowiązuje ( przynajmniej na razie) KKA. Czy jest lepiej w stosunku do lat ubiegłych? Myślę, że powiedziałbym - jest inaczej. Nowa odsłona tych połączeń ma swoje plusy jak i minusy o których napiszę poniżej.

Klasyczny 810 539-7 jako międzynarodowy pociąg Kolei Dolnośląskich i GW Train Regio relacji Trutnov - Sędzisław w spokojnym tempie przemierza torowiska dawnej stacji kolejowej w Lubawce skąpane w promieniach porannego słońca. Niestety motoraczek dojedzie tylko do Kamiennej Góry, skąd dalej do Sędzisławia zabierze pasażerów KKA. Będzie ona kursować na tym połączeniu prawdopodobnie do końca trwania sezonu, ponieważ w Sędzisławiu PKP PLK dalej nie przygotowały odpowiednio toru nr 4 i urządzeń SRK stacji Sędzisław z nim związanych. Dopóki to nie zostanie wykonane, dopóty 810tki GWTRu nie będą mogły wjechać do Sędzisławia.

W dole po prawej stronie na terenie stacji można ujrzeć plac po dawnej lokomotywowni wachlarzowej jaką Lubawka niegdyś posiadała. Po wyburzeniu ruin lubawskiej "szopy" latem w 2017 roku została jedynie część mieszkalna, która jest zaadaptowana na dom kolejowy. Charakterystycznym elementem w środku kadru są akweny oczyszczalni ścieków. Na dalszym planie widać zabudowania Błażkowej leżącej u podnóża Wzgórz Bramy Lubawskiej, zaś tło stanowi fragment Karkonoszy i Rudaw Janowickich, które niestety ze względu na słabą widoczność tego ranka są tutaj dość mocno zamglone.

Zdjęcie wykonane ze zbocza Świętej Góry (701 m n.p.m.).

Warto wspomnieć, że połączenia te będą obchodzić swój pierwszy jubileusz w tym roku, a dokładniej dziesięciolecie kursowania polskich pociągów do czeskiego Trutnova. Z tej okazji chciałbym tutaj wszystkich serdecznie zaprosić na wycieczkę tymi połączeniami, których w tym roku będzie więcej niż w ubiegłych latach i będą one realizowane klasycznymi czeskimi motorakami serii 810 jak ten na zdjęciu ( gratka dla fanów klasycznego taboru) zamiast naszych SA134 :) Rozkład jazdy i więcej informacji można znaleźć tutaj:

Pociągi Sędzisław - Kamienna Góra - Lubawka - Trutnov

Dodatkową atrakcją tego połączenia jest to, że często można trafić tutaj na motoraczka z normalnie otwieranymi oknami co jest wręcz ewenementem wśród wszystkich połączeń uruchamianych przez KD :) Jazda w oknie tym połączeniem daje naprawdę wiele frajdy, polecam!

Dodano: 13.05.2018 17:00

Inne w Kategorii 810
Komentarze
Andree 14.05.2018 07:36
W roku 1979 lub 1980 motoraczki już jeździły na tym terenie i nie tylko, bo Kłodzka, Wrocławia Gł. przez Sobótkę i do Mieroszowa.
Maciej Mikołajczak 14.05.2018 12:07
@Andree wiem, że jeździły do Wałbrzycha Miasto w latach 90tych, jednak to były inne czasy, stary PKP, zupełnie inne zasady i przepisy wtedy obowiązywały. Co do Kłodzka, Wrocławia czy Sobótki to masz jakieś zdjęcia, linki do informacji o tym lub jakikolwiek dowód na ten temat? Bo pierwszy raz w życiu o czymś takim słyszę. Mówimy tu oczywiście o normalnej, planowej obsłudze pociągów, a nie o jednorazowych specjalach czy jakichś testach, bo tego nie biorę pod uwagę.
Drago 15.05.2018 16:33
Ładny kadr. Mam fotki z lat poprzednich jak śmigałem serią 854 na trasie Harrachov-Tanvald. Fajnie było jechać w oknie jak pies hehe +
Maciej Mikołajczak 17.05.2018 11:28
Dzięki ;) Radocha jest ogromna jak można jechać sobie całą trasę w oknie i podziwiać widoczki :) Bardzo brakuje możliwości otwarcia okna w większości pociągów w obecnych czasach - niby wiadomo, że nowoczesność, klimatyzacja, bezpieczeństwo itd. Człowiek zdążył się z tym pogodzić i to zaakceptować, jednak jak już trafiła się okazja i przypomniało mi się jak to jest jechać w otwartym oknie to zatęskniłem za taką jazdą na innych trasach, np. na linii 274 na odcinku Świebodzice - Wałbrzych - Sędzisław ( Jelenia Góra) albo jadąc na Hel.
Krzakozaur 17.05.2018 23:00
Lubię te Twoje krajobrazy :D, tak to jest to, buźka w oknie i dym z komina na twarzy :D
Tagi
810810_539-7LubawkaD29-299dolnośląskiewiosnaosobowymiędzynarodowyKoleje_DolnośląskieKDKD-25400GW_Train_RegioGWTRSRJP_247D26motorak
Mapa

RSS Feed: Zmiany na pograniczu polsko - czeskim (Komentarzy)