Bocznica u Bolka
Bocznica u Bolka
0   440   2  
EP07drago 04.03.2017 | Krzeniów
Takich kolejowych ramp załadunkowych raczej ciężko szukać w Polsce (być może wiele takich już zlikwidowano). W sumie nigdy wcześniej prócz tego miejsca, nie spotkałem się z tego typu budowlą.
Była to dawna rampa załadunkowa kruszywa (bazaltu), wydobywanego w dawnych czasach z pobliskich wulkanów (ich pozostałości).

Maszyniści mówili na tą bocznicę "bocznica u Bolka". Jeszcze kilka-kilkanaście lat wstecz, można było uświadczyć tu przetoki z Legnicy, które po kilka wagonów wstawiały się tu pod załadunek.
Widoczne, wystające z prawej strony rampy, betonowe konstrukcje, to pozostałości po dawnych kolejach linowych, które w tamtym okresie prężnie funkcjonowały na Dolnym Śląsku, a szczególnie w rejonie Krainy Wygasłych Wulkanów czyli Gór i Pogórza Kaczawskiego.
Zakład zaopatrywał się w kruszywo z pobliskiej góry Jeziorna, jak i Czerwony Kamień i Kopalnia Krzeniów. Tutaj widać jedno ze zdjęć dawnej kolejki linowej z góry Jeziorna do zakładu u Bolka

Dziś jak widać obiekt już nie spełnia swojej roli. Od lat zaprzestano załadunku w tym miejscu, niegdyś zakład górniczy obecnie jakiś zakład metalowy. Będąc tam ostatnim razem tory były jeszcze w miarę skompletowane. Jak widać proces rozbiórki powoli trwa.

Dodano: 16.05.2017 19:40

Inne w Kategorii Tematyczny wtorek - 16.05.2017: "Kolejowy industrial"
Komentarze
Nie ma komentarzy dla tego zdjęcia
Tagi
Krzeniówbocznicarampazimadolnośląskiekopalniabazalttematyczny_wtorekkolejowy_industrial
Exif
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D90
Exposure time: 1/500 sec(s)
Aperture value: F/6.3
ISO speed: 200
Date created: 04.03.2017 11:43:08
Focal length: 38mm
Mapa

RSS Feed: Bocznica u Bolka (Komentarzy)