Jamnik się znalazł ale gdzie jego dres ??
Jamnik się znalazł ale gdzie jego dres ??
7   2944   3  
Drago   |  
26.01.2012 ll Legnica ll ET41-018 z pokaźnym składem talbotów kieruję sie do Węglińca. Po prawej jedna z dwóch wiez Zamku Piastowskiego.

Motyw może znany i wychodzony ale chciałem dodać to zdjęcie bo coś jakby śmiesznego i absurdalnego zauważyłem na jamniku. A dokładnie chodzi o Śląsko Dąbrowski Zakład Spółki w Katowicach - dla mnie to coś nowego i śmiesznego. Co Wy na to ?? :) Takie miał przydzielenie.


A tytuł zdjęcia nawiązuje do ostatniej informacji ze szlaku. Wracałem do domu ze zdjęć, a w czasie kiedy aparat był już schowany pojechał ET41 w malowaniu cargo czyli Jamnik w dresie.
Skupa, oficjalnie mówie Ci ze Jamnik się znalazł ale dres mu ukradli :)
Pozdrawiam :)

Dodano: 26.01.2012 23:30

Inne w Kategorii ET41
Komentarze
Skupa 27.01.2012 08:37
No dresa niema ale za to jest w ogrodniczkach lub jak kto lubi w dresie wojskowym :-P
Drago 27.01.2012 10:19
Darek ale wiesz co. Jest Dolnośląski, Wielkopolski zakład spółki ale Śląsko-Dąbrowski...
Drago 27.01.2012 11:16
Darku odnośnie podsypki, fakt może i w kolorze takim miedzowym jest + zimowe ciepłe słoneczko to daje kolor :)
marian 27.01.2012 11:59
Z tego co pamiętam ze studiów rzeka ta była również historyczną granicą między dwoma zaborami. Długo, długo nic szczególnego tam się nie działo aż do rozbiorów. Śląsk przeszedł w ręce Prus a Carskiej Rosji została figa z makiem. Świat się zmieniał a węgiel stał się czarnym złotem, którego zabór rosyjski miał tyle co kot napłakał. Na drewnie długo by nie zajechali (swoją drogą już zbytnio nie mieli co wycinać bo pod siekierę poszła większość lasów co do dziś w centralnej części Polski można zauważyć patrząc na wskaźniki lesistości) więc zaczęto poszukiwania najbliżej Śląska czyli w późniejszym Zagłębiu Dąbrowskim. Istniało tam parę małych kopalń z zachodnim kapitałem ale jak się okazało dobrych kalorycznych złóż było znacznie więcej i co ważne „płytko” pod powierzchnią ziemi. Poprowadzono kolei (Sosnowiec Maczki; stacja graniczna podobnie jak w Nowych Skalmierzycach czy w Aleksandrowie Kujawskim - małe pipidówy z ogromnymi dworcami), ściągnięto fachowców, poczyniono potrzebne inwestycje i u boku historycznego Śląska wyrosło prężne górnicze zagłębie. Funkcjonowanie obok siebie zagłębią z tradycjami i nowego górniczego tworu spowodowało, że pojawiły się różnice kulturowo-społeczne, które widać do dziś. Po za tym w każdym z trzech zaborów ludzi uczono trochę inaczej „myśleć” i po tylu latach co jest niesamowite nadal to widać choćby patrząc na wyborczą mapę Polski http://www.trystero.pl/wp-content/uploads/2008/12/wyniki-wyobor-a-zabory.jpg. Co do starych podziałów jest w miasto w Polsce (nie pamiętam już z wykładów dokładnie jakie), które jest przecięte rzeką na pół i ta rzeka stanowiła kiedyś granicę. Podobno nadal żywe są stare podziały i niestosowne jest gdy panna z lewobrzeżnej części miasta chce za męża kawalera za rzeki a w języku starszych mieszkańców nadal funkcjonuje słowo „jadę za granicę”. Kiedyś i tak było w Wieruszowie przeciętym na pół rzeką graniczną Prosną :) Rozpisałem się a zdjęcie oceniam na 5.
marian 27.01.2012 12:03
Link z mapą nie działa to nowy wrzucam http://www.trystero.pl/archives/1048 ;)
Tagi
ET41ET41_018JamnikPKP_CargotowarowyzimadolnośląskieLegnicaD29_275
Exif
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D90
Exposure time: 1/320 sec(s)
Aperture value: F/8
ISO speed: 200
Date created: 26.01.2012 15:57:53
Focal length: 26mm
Mapa
Marker
Leaflet Map data © OpenStreetMap contributors

RSS Feed: Jamnik się znalazł ale gdzie jego dres ?? (Komentarzy)