Widok na stację Smętowo i górujące nad nią dwie wieże wodne, które w czasach swej świetności zapewniały stałe zaopatrzenie w wodę, nawet w trakcie konserwacji jednej z nich. Ilość wież na tej niegdyś węzłowej stacji podyktowana jest także nigdy nie zrealizowanymi w pełni planami rozbudowy tej stacji z roku 1905. Według nich przebiegałyby tędy bezkolizyjnie dwie magistralne dwutorowe linie. Są to obecna 131 i 218, której tor na zdjęciu odchodzi w lewo.Ta wizja wymagała sporych zmian. Wyburzono stary budynek stacyjny (wyglądał jak ten w Warlubiu), a jego miejsce zajął obecny. Postawiono drugą wieżę, układ torowy zorano w całości, tak iż na starym przebiegu pozostał jedynie obecny tor nr. 2, dla utrzymania ruchu. Celem powiększenia części towarowej stacji wyburzono około dziesięciu budynków: magazyny kolejowe, prywatne szopy do magazynowania towarów (drewniane), jedną nastawnię. Jako ciekawostkę podam, że XIX wieczna wykonawcza zachowała się w cieniu nastawni Sm1, choć na zdjęciu zasłania ją Skoda. Zajmują ją drogowcy. Zburzono też małą lokomotywownię, nową postawiono dalej. Posiadała noclegownię, małe zaplecze techniczne i trzy stanowiska na parowozy, z możliwością rozbudowy aż do piętnastu (!). Ta szopa zniknęła w latach 70-tych XX wieku, ustępując miejsca temu, co stoi tam obecnie i popada w ruinę. Wizja Smętowa zakładała budowę przejścia podziemnego na perony, nie zrealizowanego ostatecznie już w 1905. Zburzone małe magazyny zastąpił jeden wielki, obecnie nie istniejący. Powstały też wiadukty. Ten od strony Twardej Góry zastąpił przejazd kolejowy (był w miejscu nastawni Sm1), a ten na wylocie w stronę Majewa zastąpił starszy obiekt o mniejszym świetle. Niestety nie powstało planowane skrzyżowanie z wysepką w połączeniu dzisiejszych ulic Gdańskiej, Starogardzkiej i Dworcowej, jakie obecnie byłoby pożądane w tym miejscu.
Kolej zmieniła to miejsce na zawsze, choć nie wszystkie założenia rozbudowy infrastruktury powstały, i nie wszystkie zrealizowane ostały się do dzisiaj. Z dawnego małego Smętowa, czyli obecnej ulicy Wybudowanie (po lewej stronie w górę na mapie), zmieniło się w to co jest obecnie. A ul. Wybudowanie do dziś nosi lokalną nazwę "stare Smętowo".
Na zdjęciu 181 016-6 przelatuje na biegu Smętowo, zostawiając z tyłu nieco schowany za słupami EN71-018, który oczekuje swego kursu powrotnego do Gdyni Chyloni. Ruchowi pociągów od lat przyglądają się dwie wieże wodne.
Dodano: 02.09.2022 22:24
|