16 lat czekania...
16 lat czekania...
Maciej Mikołajczak 01.05.2017 | Kamienna Góra
Trzeba było 16 lat czekać na to by do Kamiennej Góry wreszcie zajechał jakiś polski pociąg specjalny. Ostatnią tego typu imprezą kolejową w tym miejscu był kilkudniowy projekt "Sudety 2001", gdzie skład zajechał nie tylko do Kamiennej Góry, ale również do Lubawki i zaliczył przejazd łącznicą Marciszów - Krużyn tym samym zaliczając linie nr 298 i 299 oraz łącznicę nr 774 zaledwie kilka miesięcy przed jej zamknięciem.

Od tamtej pory był tutaj jeden pociąg na czeskim parowozie i czeskich wagonach 1 maja 2004 r. z okazji wejścia Polski do UE ( o ironio na 2 dni przed "zawieszeniem" całorocznych, codziennych pociągów do Kamiennej Góry i Lubawki przez ówczesny zarząd DZPR), kilka czeskich imprez na motorakach i trzy imprezy zamknięte zorganizowane dla dzieci na Dzień Dziecka przez samorządy polskie i czeskie, które również odbyły się na motorakach, a w 2013 r. na czeskim parowozie serii 310 wraz ze składem zabytkowych wagonów. Mimo iż linie 298 i 299 cały czas są czynne, w pełni utrzymane i są w dobrym stanie technicznym jakoś nikt się przez tyle lat nie zainteresował tym, by wreszcie tutaj puścić jakiś pociąg specjalny. Do czasu...

Kilka tygodni przed imprezą mój kolega wysłał maila do TurKola z sugestią, że może w przyszłości pomyślą o uruchomieniu specjala do Kamiennej Góry i Lubawki. W najśmielszych marzeniach nikt z nas nie przypuszczał, że TurKol weźmie takiego maila pod uwagę i tuż przed imprezą spadła na nas jak grom z jasnego nieba wiadomość, że na stronie TurKolu zaszła zmiana trasy na pierwszy dzień trzydniowego projektu "NOSTALGIA' 2017" i do Kamiennej Góry pojedzie Pt47!!! Niestety szkoda, że tylko do Kamiennej Góry ( zabrakło mi tutaj jeszcze przejazdu linią 299 z Kamiennej Góry do Lubawki, więc czuję "lekki" niedosyt), ale i tak sztos nad sztosy. Pewne było, że jedynym usprawiedliwieniem swojej nieobecności na tej imprezie byłby w naszym przypadku akt zgonu, kserokopia do wglądu i komplet 3 zdjęć ;)

W momencie przyjechania pociągu był już wieczór, ciemny i dość ponury jak na 1 maja, przez co trzeba było podbijać ISO w aparacie do granicznych wartości i niestety mocno się to odbiło na jakości zdjęć ( warunki na tej imprezie brutalnie uświadomiły mi, że trzeba wreszcie zacząć myśleć o zakupie lustrzanki). Jednak widok polskiego parowozu w Kamiennej Górze wszystko mi wynagradzał z nawiązką.

Ogromną ciekawostką historyczną jest fakt, że do końca 1991 r. połączenia relacji Kłodzko - Wałbrzych - Kamienna Góra - Lubawka były obsługiwane właśnie parowozami serii Pt47 i 3 wagonami w oliwkowym malowaniu, czyli ich skład wyglądał niemalże identycznie jak pociąg TurKolu! Zbieg okoliczności? Owszem, ale jakże przyjemny...

Piękna Pt47-65 z wolsztyńskiej parowozowni uchwycona w trakcie oblotu składu pociągu specjalnego "Bolko" z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry zorganizowanego przez TurKol. Petucha znajduje się właśnie na południowej głowicy stacji Kamienna Góra na torze nr 2 i mija świeżo wyremontowany kształtowy semafor wyjazdowy K, który jest podawany dla pociągów wyjeżdżających z KG w kierunku Lubawki/ Kralovca z toru nr 2. Chwilę wcześniej lokomotywa została nawodowana i "obskoczona" przez tłum gapiów. W tle po lewej stronie widoczny jest semafor wjazdowy N 1/2 oraz fragment linii nr 299 ( Kamienna Góra - Lubawka Granica Państwa) zawijającej się w kierunku Lubawki. Po prawej stronie kadru w kłębach pary można dostrzec nastawnię wykonawczą KG1, która wtedy przechodziła remont. Tego dnia na perony stacji Kamienna Góra przyszło wielu ludzi przez co ciężko było zrobić zdjęcie bez tłumu gapiów, focistów i miłośników kolei, jednak jakimś cudem mi się to udało.

Więcej zdjęć z tej imprezy ( i nie tylko) możecie znaleźć w jednej z galerii zdjęć, która znajduje się na stronie mojego kolegi dotyczącej kolei w Kamiennej Górze i jej okolicach. Link do galerii poniżej:

LINK

--------------------------------------------------------------------------------

PS Chciałbym też przy okazji wszystkich serdecznie zachęcić do wpadnięcia na imprezę kolejową organizowaną przez Muzeum Kolejnictwa z Jaworzyny Śląskiej, która ma się odbyć na TKt48-18 wraz ze składem zabytkowych wagonów 7 kwietnia 2018 r. ( sobota) właśnie do Kamiennej Góry, gdzie pociąg wykona łącznie 4 pary ( 8 kursów) na trasie Sędzisław - Kamienna Góra - Sędzisław. Będzie zatem co focić i czym jeździć ;) Więcej info, rozkład jazdy i sprzedaż biletów znajdziecie TUTAJ i TUTAJ

Serdecznie zapraszam :)

Dodano: 04.04.2018 15:18

Inne w Kategorii Parowozy
Komentarze
Drago 05.04.2018 07:23
Łooo Panie jaki opis. Ale szybko się go czyta, tak więc luzik :) .
Jak tak patrzę na zdjęcia z linka, to całkiem spoko wyglądały te motoraczki +
Maciej Mikołajczak 05.04.2018 22:07
Ano :) Trochę się rozpisałem, ale nie chciałem tego ciąć - dodałem skróconą wersję na Fb z zachętą do wejścia na galerię i przeczytania całego opisu, no i ujrzenia zdjęcia tutaj ;) Zdjęcie było robione na ISO 800 i to chyba jedyne takie sensowne z tej imprezy, które mi wyszło. Było ciemno i ponuro, na dobitkę wieczór i bardzo, bardzo ciężko robiło się zdjęcia tej Pyty. Nawet kumpel który lata z lustrem robił foty na ISO 1600 i mu wyszło trochę ziarna. Ja zaś musiałem foto trochę odszumić i nie przegiąć z ostrzeniem przez co nie jest ostre jak żyleta, ale nie szumi jakoś mocno, udało się niemalże całkowicie to ziarno wyeliminować :)

Wtedy też zdałem sobie sprawę, że muszę wreszcie sobie sprawić lustro. Ciągle temat odwlekałem aż ostatnio dostałem w "spadku" starą lustrzankę Olympusa E 520 od siostry. Jej to leżało w szafie tylko od paru lat i zalegało, więc pomyślałem, że może dam temu aparatowi drugie życie. Raptem 14 tysięcy klatek przebiegu, dwa obiektywy do 40 i do 150 mm, są RAWy... Aparat ma swoje lata, nie jest doskonały, ale dostałem go za bezcen, jak na lustro ma znikomy przebieg, dałem je więc do czyszczenia matrycy, kupiłem kartę ( a z tym był lekki problem), torbę, nową baterię, kilka bzdetów i poszło 400 zł. Myślę, że będzie to niezły początek by nauczyć się lustra na tym sprzęcie, a w przyszłości wymienię na coś lepszego. No i w końcu się dorobiłem lustra, będzie jakaś odmiana od kompakta :)
Mateusz J. 05.04.2018 22:11
Ciąć linki! Albo skracać skracaczkami, albo korzystać z BBCode!
Tagi
Pt47Pt47-65Kamienna_GóraD29-298dolnośląskiewiosnaBOLKONOSTALGIA'_2017luzakTurKolPKP_CargospecjalnySRJP_247D26retroSr1parowózparaPetuchaczajnikmanewry
Mapa

RSS Feed: 16 lat czekania... (Komentarzy)