To nie "Podsudecka", ani "Ostbahn"...
To nie "Podsudecka", ani "Ostbahn"...
Maciej Mikołajczak 22.06.2017 | Kamienna Góra
To nie "Podsudecka", ani "Ostbahn" choć dwa tory mogłyby to sugerować. Jedna z najkrótszych linii 2-torowych Kamienna Góra - Sędzisław...

Pozwolę sobie zacząć cytatem pochodzącym z opisu starego zdjęcia Marcela z TWB i mam nadzieję, że się nie obrazi, że go cytuję ;)

Linia 298 choć za czasów niemieckich była zelektryfikowana, to po 1945 roku jest jednym z najkrótszych, dwutorowych szlaków spalinowych w Polsce. Licząca zaledwie 5,5 kilometra, o przyzwoitych parametrach technicznych jak na taką lokalkę, utrzymana w dobrym stanie, posiadająca łagodny profil, choć otoczona zewsząd górami ma niezwykły klimat. Ruch jak na możliwości ładowni w Kamiennej Górze jest również dosyć spory, bo codziennie można tu spotkać 2-3 towary liczące średnio po około 40 wagonów. Szkoda tylko, że oprócz mnie tak rzadko tu ktoś zagląda na zdjęcia...

Gagar z PKP Cargo z długim, próżnym składem ponad 30 wagonów goni do Kamiennej Góry na załadunek w upalny, czerwcowy poranek. Skład chwilę wcześniej minął na łuku widoczną w oddali tarczę ostrzegawczą ToA, zbliża się właśnie do przejazdu kolejowego i za moment znajdzie się pod semaforem wjazdowym do stacji Kamienna Góra. Tło zdjęcia wypełnia masyw Gór Lisich.

Serdeczne podziękowania dla Łukasza (EP07drago) za wsparcie informacyjne w kwestii towarów Cargo kursujących do Kamiennej Góry, który zawsze służył pomocą gdy do niego zadzwoniłem przez cały okres trwania mojego urlopu. Jak się w końcu spotkamy na jakichś zdjęciach to muszę Ci piwo za to postawić ;)

Dodano: 21.07.2017 21:02

Inne w Kategorii ST44 / M62 / M62M
Komentarze
Sigman 21.07.2017 22:20
Bardzo ładne zdjęcie, szkoda, że ten gagarin taki brzydki :(
Maciej Mikołajczak 21.07.2017 22:50
Pewnie za parę lat jak i to zacznie znikać ze szlaków i zostanie uznane klasykiem będę mógł uroczyście powiedzieć "A NIE MÓWIŁEM!" :D Nie ma co narzekać, ten wózek fajnie kopci i dobrze wygląda w tych kolorkach. W tym tygodniu Rumuny działały w Kamiennej także jak ktoś kocha tą serię i stary PKP to polecam gonić do Kamiennej Góry na zdjęcia ;)
Drago 22.07.2017 11:32
Kiedyś gadaliśmy, że niebieska stara SM42 jest blee. Dziś każde malowanie na starej stonce nabiera wartości historycznej z racji tego, że niektóre z lokomotyw już odchodzą do lamusa. Gagarina pewnie tez to kiedyś czeka. Niemniej jednak na te jeszcze trochę poczekamy.

Dzięki za pozdrowienia no i życzę kolejnych kadrów i wypadów :) +
Maciej Mikołajczak 22.07.2017 11:53
Nie będę tu sypał nickami, bo się w tej "branży" ludzie znają, ale jeszcze tak z 10-12 lat temu mój kolega z Kamiennej jak jeździł na specjale po DŚ mówił, że było sporo kolejfocistów którzy widząc Polsata czy Stonkę na składzie na Podsudeckiej zamiast Fiata chowali aparaty... Moim zdaniem trzeba focić wszystko co jedzie i nie przesmradzać, a przede wszystkim zwracać uwagę gdzie się foci - robienie zdjęć ciągle w tych samych miejscach które na galeriach zna się na pamięć i z których są tysiące zdjęć to głupota, bo gdzieś kawałek dalej może być linia małoobfocona, gdzie np. zaraz uwalą ruch albo coś istotnego się na niej zmieni. Niestety kupa ludzi chce mieć już, natychmiast jak najwięcej pociągów i jak największy ruch, ale w myśl starej zasady - mniej znaczy więcej.

Przyjdzie czas, że Kołomny i niebieskie malowanie PKP Cargo będą rarytasami i ortodoksyjne woziarstwo będzie się za tym uganiać. Tak przecież było choćby z Bykami czy Kiblami - do niedawna zielonych ET22 i klasycznych klopów PRów było w opór i nagle poznikały, zostały jakieś pojedyncze niedobitki, które i tak zaraz znikną.
Tomasz Pobrotyn 22.07.2017 21:59
Mimo kołomny bardzo mi się podoba!
Jacek Jurkun 23.07.2017 12:56
Podoba mi się, Maćku, Twoje profesjonalne podejście do każdej publikowanej fotografii. Zarówno opisy, jak zdjęcia i ich obróbka zawsze są na wysokim poziomie. +
Maciej Mikołajczak 23.07.2017 14:07
Dzięki wszystkim za pozytywne słowa i docenty ;)

@JacekJ dzięki :) Wyznaję zasadę, że jak mam coś robić ze zdjęć na galerię na pół gwizdka to wolę tego w ogóle nie robić. Staram się dążyć do perfekcji w każdym aspekcie zdjęcia i wielokrotnie coś poprawiam i dopieszczam aż uznam, że jest ok ;) Z reguły nad jednym zdjęciem siedzę przynajmniej te 2 godziny. Z tego też względu nie wrzucam ich dużo i często, bo po prostu nie mam na to czasu. Przydałoby mi się zmienić wreszcie aparat z kompakta na bezlusterkowca albo lustro, ale przy obecnych wydatkach to się ciągle odwleka w czasie na bliżej nieokreśloną przyszłość.
Cody 23.07.2017 14:24
@Maciej "Mam tak samo jak tyyy" :D Bo liczy się jakość, a nie ilość. I dorzucam + od siebie ;)
Tomasz Goldberg 24.07.2017 23:00
+
pg.arch 25.07.2017 13:35
Bardzo ładne i doskonałe technicznie zdjęcie. A że kołomna? jeszcze będziecie płakać za nimi ... ;-) +
Krzakozaur 25.07.2017 22:31
Jakość świetna, klateczka też, duży plusik :D, Macieju, kiedyś tu zawitam, też macie tam fajne krzaki :D
Maciej Mikołajczak 25.07.2017 22:35
@Paweł o to to! :D Ciągle im to powtarzam, że jeszcze będzie płacz za Kołomnami i malowaniem Cargo, jak ktoś znów wpadnie na "genialny" pomysł, tak jak np. ten wybryk chwilowy i szaro - czerwone malowanie co się tu i ówdzie pojawiło ;) Dzięki za pozytywne słowa, to motywuje mnie do dalszego focenia :)
Maciej Mikołajczak 28.07.2017 15:26
Kurde zaraz koniec miesiąca, a mi brakuje dwóch docentów by znaleźć się w wyróżnionych. Ktoś poratuje? :D
Maciej Mikołajczak 28.07.2017 17:02
Dzięki oiscer za ratunek! Jeszcze jeden docent i wreszcie będę mieć zdjęcie w wyróżnionych :D
Michał Kubiak 28.07.2017 19:54
Gdybym mógł dałbym jeszcze jednego docenta, bo kadr jest świetny i zasługuje na wyróżnienie ;)
Maciej Mikołajczak 28.07.2017 21:08
@Michał dzięki serdeczne :) Detektywrutkowski poratował jeszcze jednym docentem, Bóg zapłać dobroczyńcu! Jedziemy na główną do wyróżnionych z lipca 2017 :D Dzięki ogromne jeszcze raz wszystkim za docenienie foty!
Cody 28.07.2017 22:17
Żul :P
Maciej Mikołajczak 29.07.2017 08:22
Działa? Działa :D Liczą się efekty! Tak już całkiem bez śmieszkizmu to na OKejce strasznie mało fot, komentarzy i ocen jest w ostatnich miesiącach. Ludzie się odwrócili od galerii czy jak?
Cody 29.07.2017 09:55
Wakacje :P
Kolins 29.07.2017 10:29
@Maciej: Ostatnio się na galerii pojawiło zdjęcie mało ostre, dość surowe, ono się podobało aż 7 osobom. Mnie to dziwi, co na galerii się ocenia? Kolegów, czy ich dzieła? Mnie nie bardzo się chce w czymś takim uczestniczyć, to nie ma sensu :D (A zdjęcie jest usunięte, ktoś nagle coś zauważył?)
Maciej Mikołajczak 29.07.2017 11:03
Bo ja wiem? Lepsze to niż chore podejście jakie panuje na TWB - przykładowo nie ma woza, jest szynobus, zdjęcie widokowe, a do tego skład nie znajduje się idealnie w gorącym punkcie -> jeb trza zminusować albo skazać na niebyt z małą ilością punktów. Foty które są słabe technicznie, przeciętne, nudne, niedopracowane jakościowo w obróbce i w opisie jeśli na nich jest jakiś wóz typu Rumun, Suka, Gag itp. lub któraś z popularnych Siódemek czy Dziewiątek to nie liczy się cała reszta o której wyżej wspomniałem, tylko to że jest wóz i od razu sypią się punkty i pozytywne komentarze. Wg mnie to jest chore, bo podcina skrzydła ludziom którzy mają inny punkt widzenia, starają się przy swoich zdjęciach i nie robią tego na odpi..... Do tego też utrwala się to chore podejście, że nie liczą się umiejętności i zdjęcie fotografa, tylko byleby był wóz starego PKPu na zdjęciu.
Krzakozaur 30.07.2017 00:27
@Maciej, to już masz odpowiedź dlaczego nie przyjęto mnie na BWT, jestem inny, mam swój styl...może ostatnio dodaję fotki "pod galerię" ( nawet Drago plusy daje :P ) ale i tak poszukuję roślin do kadru :D. Cieszę się, że znów jestem z Wami :D, a Ty Macieju nie przejmuj się, rób swoje, a ja będę starał się o jakość, by moje fotki chociaż trochę pod względem jakości wyglądały jak Twoje :D
Maciej Mikołajczak 30.07.2017 00:31
Wszystko spoko, ale nie ma czegoś takiego jak BWT ;) No chyba, że to jest jakaś zagraniczna galeria o której nie wiem :P
Kolins 30.07.2017 00:48
Co do oceniania maszyn - zgadza się, niektóre mają przewagę. Zacznę od tego, co chciałem napisać tak nawiasem: ZAWSZE oceniam zdjęcie, ogromnie staram się nie podlegać naciskom w stylu "fajny wóz". Tak samo reaguję (czyli najczęściej wcale) na podsyłanie linków z prośbą (ale sugestią) o ocenę. Jeśli będzie dobre, będzie i ocena.

A najważniejsze na koniec: miejcie w dupie te oceny i konkursy. To i tak nic nie da, skoro one (oceny) opierają się o maszyny, o kolegów, czy coś tam jeszcze.
Krzakozaur 30.07.2017 00:56
Moi koledzy od docenta już z okejki wybyli (widać kto ocenia), a mimo to foty wchodzą :D, róbmy swoje, Kolins lubi mocne punkty, Maciej uwielbia wyciąganie z cieni :P, a ja lubię krzaki, szanujmy się wzajemnie, wtedy będzie dobrze :D
Kolins 04.08.2017 22:12
Rzecz nie tkwi w mocnych punktach, zdarza mi się je świadomie omijać.

Jeśli ktoś ocenia prace kolegów tylko po to, żeby widnieć pod zdjęciem (jaki to jestem fajny kumpel), to sorry - o kant tyłka rozbić takie "konkursy". Przyglądałem się niedawno grupom wsparcia, a to już nie jest dla mnie. Za stary jestem na olewanie przyzwoitości.
pg.arch 04.08.2017 22:24
Widzisz Wojtek, ja od dawna mówię, że w dzisiejszych czasach myślenie i przyzwoitość to towary coraz bardziej deficytowe... :)
Maciej Mikołajczak 05.08.2017 12:22
Dla mnie się liczą przede wszystkim kadr, pomysł na zdjęcie, jego techniczna jakość oraz dbałość o detale. Skład jest dla mnie najmniej istotny, bo jeśli nawet jest mega wóz, super klasyk stary pekap etc., a zdjęcie jest słabe i niechlujnie wykonane, typowa nudna szlakówka jakich miliony, a do tego bezmotywie czy motyw który pierdylion razy na galerii widziałem z tego samego miejsca to takie foty po prostu przewijam i oglądam co innego. Doceniam tylko to co warto docenić, nawet jeśli czasem są pewne, drobne niedociągnięcia o których napiszę coś w komentarzu pod zdjęciem autora :) Nie ma dla mnie znaczenia czy zdjęcie jest widokowe, krajobrazowe, peronowe czy kolej od kuchni typu silniki, kabiny itp. Liczy się to by zdjęcie było ładne, ciekawe i dobre technicznie :)
Tagi
ST44ST44-1211Kamienna_GóraD29-298dolnośląskielatotowarowyPKP_CargoSRJP_247GagarinKołomnawózwoziarstwo
Mapa

RSS Feed: To nie "Podsudecka", ani "Ostbahn"... (Komentarzy)