Tandem
Tandem
pawel.guraj 22.01.2018 | Warszawa Zawady
Dwie Tamary różnej generacji (016 jak dziś stwierdziłem jest moją równolatką) prowadzą kolorowy skład węglarek DB do Jeziornej.
Zza wagonów widocznych w tle wystają już białe, gotowe podpory mostu autostrady A2.

Dodano: 22.01.2018 18:44

Inne w Kategorii SM48 / ST48 / 15D / 19D / TEM2 / TEM18
Komentarze
Gryf98 22.01.2018 18:57
Powiadasz rocznik 75' :) Rasowe maszyny. +
Radosław Skibiński 22.01.2018 19:58
Dzień na Siekierkach, to dzień stracony ;)
Radosław Skibiński 22.01.2018 20:02
Miało być dzień bez Siekierek to dzień stracony ;) +
pawel.guraj 22.01.2018 20:29
Chyba jednak pierwszy komentarz bardziej trafny ;) Absolutnie zdaję sobie sprawę z tego jak przynudzam - solennie obiecuję, że pokasuję większość fotek, tylko muszę się za to zabrać.
A wszystko przez tak zwany syndrom Q1 w branży IT - po prostu jest okrutnie nudno w robocie, więc sobie czas umilam tym co najbliżej. Na szczęście wszystko wskazuje, że nuda za chwilę się skończy, więc i będę miał co robić zamiast gonić ciągle to samo (nawet już mechanicy sobie o mnie opowiadają - choć jestem przekonany, że nie wiedzą, że ich słyszę ;) )
UOP 22.01.2018 21:02
Jak już wrzuciłeś to potem nie kasuj, bo to byłby przejaw braku szacunku dla tych co doceniają i komentują. Albo w ogóle nie wrzucasz, albo jak wrzucasz to zastawiasz na amen - takie jest moje zdanie :)
Cody 22.01.2018 21:12
Popieram w 100% przedmówcę. Do tego zdjęcia prezentują odpowiedni, wysoki poziom techniczny i taborowy, więc również bym zostawił ;)
pawel.guraj 22.01.2018 21:59
Darujmy sobie ten poziom, szczególnie taborowy, ale argument Artura dotarł. Rzeczywiście nie popatrzyłem na to od tej strony.
Drago 22.01.2018 22:56
Też jestem tego zdania, że jak się fotki dodaje to jeżeli nie odchodzisz z galerii i nie zabierasz ze sobą manatek to wszystko powinno pozostać na swoim miejscu. Co do monotonni, no cóż ja na chwile obecną nie mam sprzętu więc odgrzewam kotlety których się po mnie można spodziewać, niczym też raczej tu nikogo nie zaskoczę. A przestać wrzucać całkowicie zdjęcia to też przykro. Ale skoro zdjęcia są dobre technicznie jak w twoim przypadku to lepiej jak się galeria rusza nawet w powtarzalnych motywach niż jak nic miało by się nie dziać.

PS: Podpisuje się również pod wypowiedź Artura.
Krzakozaur 22.01.2018 23:53
Paweł dla odmiany chodź w krzaki na foty, czasami warto spróbować czegoś nowego :D
pawel.guraj 23.01.2018 13:35
Za stary jestem już eksperymenty, w szczególności w krzakach ;-)
Oczywiście to nie jest tak, że ja te zdjęcia robię zupełnie bez celu - pewnie tego tak od razu nie widać, ale trenuję sobie różne techniki, teraz kiedy jest śnieg do bólu klepię ETTR'a, który się tu przydaje jak nigdzie. Dlatego jak się spojrzy na exif'a to może dziwić korekcja po 1,5-2EV na każdej fotce. Ale za to jaka dynamika wychodzi jak się przyłoży do obróbki.
KWK Kebab 23.01.2018 14:45
Napierniczasz tymi kadrami ładnie z Siekerek, że robisz cholernego smaka! Muszę się w końcu wybrać na tą bocznicę i WMH. Powiedz mi, jak często jeżdżą radwany na zwałowisko popiołów? To dla mnie osobiście najciekawsza rzecz na Siekerkach. Za foto jak zawsze + !
pawel.guraj 23.01.2018 15:15
Muszę Cię zmartwić - zwałowisko jest w likwidacji, więc obecnie skład z radwanami to jest tak na prawdę rarytas. Przez całe lato nie wozili, teraz czasami wożą, bo pracują na wszystkie bloki, ale ruch jest maksymalnie nieprzewidywalny :( Jak Lafarge ruszy pełną parą to pewnie składy skończą się permanentnie. Tak więc, jest trochę taki last minute.
Melina 23.01.2018 17:10
Osobiście przedkładam kadrowanie nad technikę i jakość.
Powyższe zdjęcie, pomimo słabych wozów (:P) chętnie docenię z paru względów:
- skład fajnie się łamie, co wg mnie stanowi clou tego zdjęcia,
- dróżka ciekawie dopełnia obrazek,
- nareszcie nie mam wrażenia, że zdjęcie jest zbyt jasne i zbyt nasycone
+
pawel.guraj 23.01.2018 17:28
Jeżeli chodzi o nasycenie, to na pewno nie było to tylko wrażenie. Zdecydowanie mam tendencję do przesycania zdjęć i wdrażam program samokontroli w tym zakresie ;-) Jeżeli chodzi o jasność, to również ostatnio poczyniłem pewne modyfikacje, ale to jest temat jeszcze nieco otwarty. Bardzo cenię taki feedback, nawet jeżeli jest negatywny.
UOP 24.01.2018 23:41
Według mnie podajesz trochę niesprawdzone info o rzekomej likwidacji zwałowiska... Byłem tam niedawno i jakoś nie zauważyłem żeby jakieś ciężarówki wywoziły popioły. Nic się nie działo! I nie dziwota, bo tam leżą przecież miliony ton (sic!) popiołów, to jest nie do ruszenia. Całość nigdy nie zniknie, IMHO. Zresztą jaki miałby być cel usunięcia tych gór, hę? Autostradzie wszak nie wadzą, będzie szła obok. Ten wielki zbiornik Lafarge'a też moim zdaniem nie pomieści na bieżąco wszystkich popiołów powstających w elektrociepłownianych piecach, a tylko tyle ile surowca będzie potrzeba odbiorcy. Zaś resztę wywiozą na to zwałowisko jak do tej pory. Także o los zwałowiska i popielcowych pociągów go zasilających jestem dziwnie spokojny ;-)
pawel.guraj 25.01.2018 07:01
Jeżeli dobrze pamietam to jest to projekt PGNiGu globalny i nie dotyczy tylko Siekierek. Na Żeraniu likwidacja hałdy (co prawda znacznie mniejszej) skończyła się przecież całkiem niedawno. Jeżeli dobrze pamietam to warunki przetargu, który wygrał Lararge mówiły wyraźnie o zagospodarowaniu całości odpadów piecowych produkowanych przez EC. Ale oczywiście łba sobie za tą hałdę uciąć nie dam.
pawel.guraj 25.01.2018 08:00
Ok, trochę pogłębiłem temat. To co zostało wybudowane to Zaklad Separacji Popiołów - który wytwarza popiół niskowęglowy wykorzystywany do produkcji betonu i cementu oraz popiół wysokowęglowy - spalany ponownie jako dodatek do węgla. Zakład utylizuje całość produkowanego popiołu dzięki czemu jego składowanie nie jest już potrzebne. Oczywiście słowo „w klikwidacji” nie znaczy, że tam się coś konkretnego dzieje, po prostu składowisko przestaje być używane. A jak widać po przykładzie Żerania (Myśliborska) materiał z takich składowisk można wykorzystać choćby jako podbudowę dróg. To jest atrakcyjny teren w Warszawie i jestem pewien, że PGNiG chętnie go „uwolni” jaj tylko będzie mógł.
Artykuł
UOP 25.01.2018 22:59
Ja też pogłębiłem temat, zaciekawiło mnie to :) I znalazłem informację, że "przewidywana wydajność instalacji [ZSP] pozwoli na poddanie separacji ok. 190 000 ton popiołów lotnych wytworzonych w Elektrociepłowni Siekierki". Przy czym - co ważne - NIE dodano, że jest to całkowita ilość popiołów wytworzonych w ciągu roku. Zacząłem grzebać i dogrzebałem się do informacji, że obecnie, przed uruchomieniem ZSP Siekierki wytwarzają 260 000 ton popiołów. Natomiast po uruchomieniu ZSP decyzją marszałka województwa będą mogły "wyprodukować" do 100 000 ton popiołów, z którymi coś trzeba będzie zrobić, bo moce przerobowe ZSP będą niewystarczające. I - jak należy przypuszczać - znacząca większość z tych 100 tys. popiołów zostanie rok w rok odesłana na składowisko. No bo co innego z taką ilością się pocznie? Nic.
A co do "atrakcyjności" tych terenów to jakoś wokół są dziesiątki tysięcy hektarów przyległych do składowiska i jakoś inwestorzy nie zabijają się o dostęp do nich. Podpowiedź: popioły są cokolwiek niezdrowe, charakteryzują się nawet pewną radioaktywnością. Raczej nie chciałbym mieszkać ani pracować na terenie "uwolnionym" przez PGNiG, hehe :)
pawel.guraj 26.01.2018 08:10
A to wszystko zależy ot tego jak liczyć :) Istotą tej instalacji jest to, że spora część popiołów wraca z powrotem do pieców. Pytanie jest takie, czy mówimy o ilości produktu końcowego czy ilości popiołu trafiającego do instalacji. Tego nie wiem. Wiem za to, że w urzędzie mówi się już o nowym MPZP dla Zawad uwzględniającym zlikwidowaną hałdę. W końcu nie na takich terenach już w Warszawie się budowało a ciemny lud kupił. U nas Polnord choćby właśnie złożył wniosek o budowę osiedla z oknami oddalonymi o 5m od budowanej A2, twierdząc, ze w mieście i tak jest głośno więc to nie będzie przeszkadzać ;-)
UOP 27.01.2018 00:12
Zbiornik popiołów wysokowęglowych (30-40% zawartości węgla w popiele) ma tylko 300 m3 pojemności, zaś zbiornik popiołów o niskiej zawartości węgla (poniżej 5%) ma aż 20 000 m3 (66,6 razy więcej!). Ta dysproporcja pokazuje, że istotą - jak to nazwałeś - tej instalacji jest zagospodarowanie tej większej części popiołów (bez zawartości węgla), którymi zainteresowany jest Lafarge (inaczej by nie wszedł w spółkę z Termiką). Termice też zależy na tym aby mniej wywalać na zwałowisko. Pomimo jednak wydajności instalacji na poziomie 190 tys. ton rocznie, nadal pozostanie ok. 70-100 tys. ton, których nie będzie w stanie przerobić. I to trzeba będzie wywalić na Zawady jeśli nie znajdzie się kupiec gdzieś indziej w Polsce, a wiadomo że składy popielcowe jeżdżą do Okęcia i dalej gdzieśtam. Ale różnie z tym bywa.
UOP 27.01.2018 00:23
To do czego zmierzam to to, że nowy zakład segregacji popiołów za żadne skarby świata nie będzie w stanie przerabiać popiołów leżących od dziesiątków lat na Zawadach, ponieważ jego roczna wydajność jest mniejsza od ilości popiołów wytwarzanych na bieżąco w ciągu roku przez elektrociepłownię. Góry na Zawadach, według mnie, pozostaną na swym miejscu na wieki wieków, amen. Jedynie co to być może przestaną się powiększać jeśli Termika znajdzie nabywców (lub już ich ma) na tę ilość popiołów, których zakład segregacji nie będzie w stanie przerobić. Pamiętajmy, że obecnie jest prosperita, ale co gdy nadejdą lata chude? Przecież wówczas Lafarge na miejscu nie będzie potrzebował aż tyle popiołu do domieszek betonowych. I co wówczas - "nadwyżkę" trza będzie wywalić na Zawadach, innego wyjścia nie ma. A to co sobie zawierają miejscowe plany zagospodarowania to przeważnie jest śmiech na sali. Dla przykładu plan zagospodarowania terenu, na którym zbudowane jest moje osiedle mieszkaniowe zawiera... drogę przebiegającą przez sam jego środek. I tak od 50 lat mapka z tą drogą jest przerysowywana bezmyślnie w kolejnych planach zagospodarowywania...
pawel.guraj 27.01.2018 08:23
Artur, ja ani przez chwilę nie twierdziłem, że oni będą przerabiać to co już leży - pewnie to już nawet nie nadaje się do żadnej przeróbki. Jeżeli tak odczytałeś moje wywody to absolutnie nie miałem takiej intencji. Spodziewałem się raczej, że będą to wywozić, tak jak wywieźli całą hałdę na Żeraniu - ale to zdecydowanie inna skala. Zobaczymy. W każdym razie złapać obecnie dumpcara tutaj to trudna sprawa - w tym roku było tylko kilka składów w szczycie sezonu grzewczego, a z tego co wiem to ZSP jeszcze jest daleki od osiągnięcia wydajności produkcyjnej.
Osobiście chciałbym żeby jeździli z tym popiołem w tę i z powrotem bez końca :)
Tagi
SM48SM48-114TEM2TEM2-016towarowymazowieckiezimaEC_SiekierkiTamara
Exif
Make: SONY
Model: ILCE-6500
Exposure time: 1/160 sec(s)
Aperture value: F/2.8
ISO speed: 200
Date created: 22.01.2018 15:16:03
Focal length: 85mm
Mapa

RSS Feed: Tandem (Komentarzy)